


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2616 mm |
| Width | 4.826 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Power Rating | 20 W |
| Height | 15.748 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 1.5 A |
| Dropout Voltage | 2.5 V |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | -37 V |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Input Voltage | -40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -37 V |
| Max Output Voltage | -1.2 V |
| Reference Voltage | -1.287 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Load Regulation | 1 %/V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Packaging | Tube |
Stock: 1386
Distributors
pcbx
Unit Price$0.69331
Ext.Price$0.69331
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.69331 | $0.69331 |
| 10 | $0.56285 | $5.62850 |
| 25 | $0.51727 | $12.93175 |
| 50 | $0.47538 | $23.76900 |
| 100 | $0.43689 | $43.68900 |
| 300 | $0.41648 | $124.94400 |
| 500 | $0.39702 | $198.51000 |
| 1000 | $0.37714 | $377.14000 |
